Strona głównaKrajeCzechySkalne Miasto Adršpach

Skalne Miasto Adršpach

Na Skalne Miasto ostrzyłam sobie obcasy już od dawna. Tak długo, że w międzyczasie zdążyłam się zestarzeć, utyć oraz zaliczyć złamanie przeciążeniowe stopy. Kiedy doszedł do tego uraz barku oraz nadgarstka, uznałam, że dłużej już nie ma co czekać, bo nigdy tam nie dotrę! Zapakowałam Wilczego w auto i pokazałam kierunek. No to jedziemy! :)

Skalne Miasto Adršpach albo Adršpašskoteplické skály to formacje skalne należące do Gór Stołowych, tuż za czeską granicą. Kto zna Góry Stołowe, tego nie trzeba przekonywać, że jest tam wyjątkowo pięknie; kto nie zna – powinien jak najszybciej się z nimi zapoznać :) Niesamowite formy skalne (podobne do baszt, postaci czy ambon), poprzedzielane wąskimi wąwozami, to piaskowiec, który został uformowany przez wiatr i wodę. Dostępność terenu wzrosła po wielkim pożarze w 1824 roku, który zniszczył prawie całą roślinność. Wówczas zaczęto wyznaczać w skalnych labiryntach pierwsze szlaki turystyczne. Dziś można przejść niebieskim szlakiem wokół pierwszego jeziorka oraz zieloną trasą okrężną, która biegnie pośród najciekawszych skałek. Jeśli jednak macie siłę i czas, możecie iść dalej szlakiem żółtym lub popłynąć łódką po drugim – sztucznym jeziorku, zbudowanym na przełomie XVIII i XIX wieku przez hrabiego Blümegena i używanym do spławiania drewna. Mapka, którą otrzymacie w kasie, kończy się w tym miejscu, żółty szlak prowadzi jednak dalej. Dlatego podczas wędrówki warto skorzystać z Mapy Turystycznej (a ściślej z aplikacji i GPS). Dzięki niej wiemy, że żółtym szlakiem można przejść z Adršpachu aż do Teplic, gdzie znajduje się drugie wejście do kompleksu. Cieplickie Skały i Skalne Miasto traktowane są jednak jak osobne atrakcje.

Bilety do Skalnego Miasta: 100 koron czeskich, przepłynięcie łódką po jeziorku: 50, parking: 100 (lipiec 2018 r.).

Adršpach, główne wejście. Po prawej kasa przyjmująca karty, po lewej – tylko gotówkę. Warto pamiętać o odpowiedniej ilości gotówki, bo w Czechach nie wszędzie przyjmują karty
Mapka kompleksu. Tę samą mapkę otrzymacie w kasie. Uwaga, nie jest zorientowana według kierunków świata ;) Północ mamy na niej na dole ;)
Pierwsze jeziorko, od razu przy wejściu. Jest w nim sporo konkretnych ryb :)
Jeziorko jest urocze
Niebieski szlak wokół jeziorka jest dość łagodny, aczkolwiek zaczynają się schody…;)
Zielony szlak początkowo wygląda tak: skały w lesie
Stare napisy ciągle widoczne na skałach. Dziś jest to Obszar Chronionego Krajobrazu i takie zostawianie po sobie pamiątek jest zabronione. Jak też wszelkiego rodzaju niszczenie przyrody, schodzenie ze szlaków czy śmiecenie
Głowa cukru. Jedna ze skał na szlaku
A żeby się skała nie przewróciła…;)
Dalej jest gęściej od skał…
Aż dochodzimy do Gotyckiej Bramy. Wybudowana w 1839 roku. Była wówczas początkiem trasy po skalnym mieście
Brama jest ozdobiona napisami
A zaraz za nią ciągną się chodniki wśród skał
O, takie chodniki
Słonie na Słoniowym Rynku. Prawda, że słonie? ;)
Malutki wodospad. Jest też większy, ale – cytuję – nieczynny z powodu braku wody :)
Kochankowie
Fragment Wielkiej Panoramy – tu trzeba było się wspinać
Fragment Wielkiej Panoramy
Starosta i Starościna
Mysia dziura. Zmieścisz się?
Ale tu to już plecak haczył o ściany :)
Początki żółtego szlaku nie są zbyt trudne
Jeziorko, po którym można przepłynąć łódką
Minęliśmy jeziorko, szlak biegnie dalej. Pod górkę!
Gdzie to jest?

Parking pod wejściem do Adršpaskiego Skalnego Miasta

(lipiec 2018 r.)

Odpowiedz

Skomentuj
Podaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży?

Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"

Najchętniej czytane