Belgia, City break, Podróże

Najbrzydsze miasto świata jest… ładne! Przedstawiamy Charleroi

Charleroi kojarzy nam się z lotniskiem tanich linii lotniczych, obsługującym Brukselę oraz dogodnym punktem przesiadkowym. To przemysłowe miasto w Walonii, czyli południowej, francuskojęzycznej części Belgii. Mieszczą się tu kopalnie węgla kamiennego a także zakłady przemysłu ciężkiego. Od dłuższego czasu miasto boryka się z kryzysem gospodarczym, przez co częściowo podupadło. Interesującym tego przykładem jest nieukończona budowa systemu tzw. pre-metra (połączenie idei metra i tramwaju). Jedna z linii, zaprojektowana i zbudowana w czasach węglowej prosperity, nie została nigdy otwarta, mimo że na dużej części położono tory, a kilka stacji było praktycznie gotowych do użytku.

Ale internet zna jeszcze Charleroi – najbrzydsze miasto świata. Czy tak jest rzeczywiście? Postanowiliśmy to sprawdzić w czasie 6-godzinnej przerwy w podróży lotniczej do Santander.

Automaty biletowe przed lotniskiem
Do miasta można dostać się autobusem (bilet w jedną stronę: 6 EUR). Przed terminalem lotniska stoją automaty biletowe z kompletnie nieintuicyjnym systemem. Można w nich płacić wyłącznie kartą. Bilet na autobus można też kupić bezpośrednio u kierowcy.
Wysiadamy w okolicach dworca kolejowego Charleroi Sud. Bardzo uroczy placyk z węzłem komunikacyjnym, czysto, zielono, przestronnie.
Od downtown dzieli nas uregulowane koryto rzeki Sambry, nad którą zbudowano bulwary z miejscami do odpoczynku. Stare kamienice poprzetykano nowoczesnymi budynkami.
Idziemy w miasto. Trochę sprawia wrażenie opuszczonego, ale nie zniszczonego. Gdzieniegdzie pojawiają się pojedyncze knajpki.
Ulice są puste, a budynki po części faktycznie opuszczone, ale krajobraz uporządkowany, na ulicach czysto. A nowoczesność miesza się z historią w całkiem interesujący sposób.
Im bliżej centrum, tym więcej się dzieje.
Interesująca balustradka 😉
Uroczy, acz częściowo opuszczony budynek.
Okolice centrum.
Kamienice mieszkalne niedaleko centrum.
Ciągle te same kamienice. Brzydkie?
Przy placu Charlesa II, naprzeciwko ratusza, stoi interesujący Église Saint-Christophe.
Inny widok na kościół.
Centrum miasta – aleja spacerowa z roślinnymi baldachimami. Brzydko?
To nie jest najbrzydsze miasto świata!
Baldachimy kwitną 🙂
Zaułek obok deptaka.
Znaleźliśmy też polski sklep. Kiedyś w Charleroi było wielu Polaków, ale miasto podupadło gospodarczo, a Polacy zostawili po sobie pamiątki. Sklep ciągle działa!
Jedno z wejść do centrum handlowego. W tej części działa chyba mniej niż połowa lokali, ale w galerii handlowej jest całkiem spory ruch. Są też belgijskie wafle 🙂
Wystawa księgarni. Kot był żywy 🙂
Centrum. Chyba nie jest tak źle z tą brzydotą…
Pomnik. Ale czego, to już nie udało nam się dowiedzieć 🙂
Pomnik w zbliżeniu 🙂

Czy to miasto zasługuje na miano najbrzydszego na świecie? Chyba znam kilka brzydszych miast, naprawdę 😉 Piękne, stare kamieniczki, porządek, czysto na ulicach. OK, faktycznie widać kryzys i sporo opuszczonych budynków, ale nawet one nie straszą. Zresztą, gdzież ich nie ma?

Jeśli macie chwilę w przerwie między lotami, na pewno warto się tam wybrać. Jest kilka atrakcji, których obejrzeć już nie zdążyliśmy: nigdy nie dokończona budowa metra, kopalnie. Charleroi nie jest miastem na kilka dni, ale na kilka godzin jak najbardziej 🙂

Wyszperane w Sieci:
Lotnisko Brussels South Charleroi

(maj 2017 r.)

Od lat rezerwujemy noclegi korzystając z serwisu Booking.com.
Jeśli zdecydujesz się zarezerwować swój nocleg poprzez nasz link – dostaniesz zwrot w wysokości 50 zł 🙂 Wystarczy kliknąć!

Może Cię także zainteresuje...

2 thoughts on “Najbrzydsze miasto świata jest… ładne! Przedstawiamy Charleroi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.